Boże Narodzenie obchodzimy zimą, pod koniec roku. Są to święta podczas których obchodzimy narodzenie się Jezusa Chrystusa. Narodzenie Pańskie (czyli inna nazwa Bożego Narodzenia) rozpoczyna Wigilia, która jest zawsze wieczorem 24 grudnia.
Wigilia – 24 grudnia
Wigilia do zachodu słońca jest normalnym dniem roboczym. Święta rozpoczynają się po zachodzie słońca. Często praktykowane uchylanie się od obowiązku pracy w ten dzień jest zasadniczo grzechem. Grzechem lenistwa i marnotrawstwa. Tak samo jak przystąpienie do niedzielnego święta po bezowocnie spędzonej sobocie nie spodoba się Panu, tak samo przyjście na wigilię nie robiąc wcześniej czegoś pożytecznego jest czynem grzesznym. Oczywiście jeśli ktoś przygotowuje wigilię dla całej rodziny jest z obowiązku pracy w ten dzień zwolniony, albowiem pracą jego jest właśnie przygotowywanie potraw wigilijnych.
Wbrew temu co się powszechnie w Polsce uważa, Wigilia nie jest dniem postnym (kliknij, dowiesz się więcej).
Wigilia jest pamiątką ostatniej wieczerzy, czyli ostatniego posiłku spożytego przez uczniów z Chrystusem. Po tym posiłku nastąpiła męka Pańska, ukrzyżowanie i Zmartwychwstanie. Tych faktów jednak nie-obchodzimy podczas świąt Bożonarodzeniowych. Będziemy jest wspominać podczas Świąt Wielkanocnych, które nastąpią dopiero za kilka miesięcy… dlaczego zostało to tak „pomieszane”? Logicznym wydawało by się obchodzenie po ostatniej wieczerzy właśnie Męki Pańskiej, Ukrzyżowania Chrystusa i Zmartwychwstania gdyż taki był chronologicznie bieg wydarzeń. Kościół ma jednak na uwadze fakt, iż celem życia jest praca, w której wszyscy nie mogą sobie zrobić wielodniowej przerwy. Z drugiej zaś strony obchodzenie najważniejszych wydarzeń w naszej wierze tylko przez 2 albo 3 dni w roku byłoby zbyt skromnym wspomnieniem esencji naszej wiary. Dlatego święta te „porozbijano” w taki sposób.
Pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia – 25 grudnia
25 grudnia stanowi najważniejszy, właściwy dzień świąt bożonarodzeniowych. To właśnie tego dnia obchodzimy narodzenie Chrystusa.
Pasterka
Pasterka to nocna msza. Formalnie rozpoczyna się ona już 25 grudnia, o godzinie 0:00. Zazwyczaj wydaje się nam, że na pasterkę idziemy Wigilię. Co nie jest prawdą. Taki stan rzeczy wynika z naszego zegara biologicznego, który liczy kolejny dzień nie od właściwej północy; ale od momentu pobudki. Pasterka jest tą samą mszą, która jest odprawiana 25 grudnia w ciągu dnia.
Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia – 26 grudnia
Drugiego dnia świąt obchodzimy Święto św. Szczepana – pierwszego męczennika wśród wyznawców Chrystusa.