Czy Ewangelia jest taka sama w każdym kościele?

W każdym kościele Kościoła Katolickiego, w każdym dniu Ewangelia jest taka sama. Nie ważne czy w Polsce czy za granicą. W każdym kraju jest taka sama w danym dniu, nie tylko w niedziele, ponieważ ewangelie czytane są codziennie. Oczywiście jeśli w Kościele w danym dniu odprawianych jest kilka mszy, na każdej z nich ewangelia jest taka sama.

Ewangelia a kazanie

O ile ewangelia w każdym kościele jest taka sama to kazanie może – i najczęściej jest – inne. Wyjątkiem jest szczególna sytuacja w której zamiast kazania jest czytany list np. od biskupa, arcybiskupa, prymasa czy nawet papieża. Wtedy jest on taki sam: w obrębie diecezji (list od biskupa), archidiecezji (list od arcybiskupa), całej Polsce (list od prymasa) czy nawet na świecie (list od papieża).

Ewangelia niedzielna w sobotę

Pewnym wyjątkiem jest tzw. ewangelia niedzielna w sobotę. Jest to ewangelia zazwyczaj odprawiana na ostatniej mszy sobotniej, która De Facto jest mszą niedzielną dnia następnego więc ewangelia na takiej niedzielnej mszy sobotniej jest niedzielna. Na pozostałych mszach w sobotę ewangelia jest z soboty.

Ewangelia na mszy ślubnej

Również na mszy ślubnej zazwyczaj nie mamy do czynienia z ewangelią z danego dnia. Zazwyczaj państwo młodzi zamawiają specjalną ewangelię ślubną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *