Święto Najświętszej Maryi Królowej Polski – 3 maja

Święto Najświętszej Maryi Królowej Polski to święto kościelne wypadające 3 maja – dokładnie w dniu Święta Narodowego w Polsce: Rocznicy Konstytucji 3 maja. 3 maja jest więc w Polsce dniem, w którym mamy podwójne święto:

  • święto kościelne: Święto Najświętszej Maryi Królowej Polski
  • święto państwowe: Święto Narodowe Trzeciego Maja

Niekiedy – jeśli 3 maja wypada w niedziele – święto Najświętszej Maryi Królowej Polski zostaje przenoszone z 3 maja na 2 maja.

Co świętujemy w Kościele 3 maja?

Świętujemy fakt iż Maryja z Nazaretu, która porodziła Jezusa Chrystusa – jest królową Polski. Tradycja nazywania Maryi Królową Polski sięga XVI wieku. Nieco później, 1 kwietnia 1656 roku w katedrze lwowskiej król Jan Kazimierz w sposób oficjalny ślubował przed wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej i tę datę uznajemy jako oficjalną datę zaprzysiężenia Maryi na Królową Polski.

Czy 3 maja trzeba iść do Kościoła?

Święto Najświętszej Maryi Królowej Polski nie jest świętem nakazanym, czyli niepójście do kościoła w ten dzień nie będzie traktowane jako grzech. Jest to tzw. święto patronalne. Święto to jest nietypowym połączeniem święta Państwowego ze świętem kościelnym (w Polsce podobny przypadek mamy 15 sierpnia). Święto to nie jest świętem nakazanym gdyż byłoby to bardzo skomplikowane by Papież nakazywał obchodzenie święta, w którym święty kościoła jest patronem danego kraju. Święto ma raczej charakter historyczny i stanowi datę upamiętniającą powierzenie się Najświętszej Marii Pannie przez ówczesne władze naszego kraju.