Komunia do ręki

Komunia Święta w polskich kościołach katolickich jest zwyczajowo podawana wprost do ust, tzn. ksiądz umieszcza opłatek w ustach wiernego za pomocą swoich własnych (księdza) rąk. Dla praktykujących w Polsce katolików jest to sposób oczywisty i niewymagający dyskusji. Trochę inaczej sytuacja ma się sytuacja z eucharystią w innych krajach.

Inaczej jest w Niemczech

Kraje zachodnie, szczególnie Niemcy, Holandia, Belgia i Francja upowszechniły praktykę w której komunia jest podawana do ręki wiernego.

Jak brać hostię do ręki?

Gdyby ktoś z czytających ten portal rodaków pojechał do Niemiec i nie znał jeszcze tego zwyczaju zaznaczam, że w hostię podaną do ręki należy umieścić w ustach pod ołtarzem. Niewolno z nią chodzić do ławki! Co jest oczywiste, nie można również samemu pobrać hostii, jedynie ksiądz może nam ją przekazać na nasze ręce.

W Polsce… też się zdarza

W naszym kraju również można podejść do ołtarza i pobrać komunię na ręce. Różne jest jednak nastawienie księży. Ostatnio nawet Papież Franciszek wypowiedział się w sprawie komunii do ręki.

13 myśli w temacie “Komunia do ręki

 1. Michał

  Jestem zdecydowanie przeciwny przyjmowania komunii na dłoń. To jest Ciało Chrystusa, jakim prawem mam go wkładać do ust niczym cukierka?!? Albo wierzysz, że otrzymujesz Chrystusa a nie „opłatek” albo nie wierzysz.

  Odpowiedz
  1. Ewa

   W niedziele w kościele słyszałam jak ksiądz oburzal sie z ambony na jakas pania redaktor ktora zapytala dlaczego od ksiezy nie jest wymagana ksiazeczka sanepidu, przeciez podaja jedzenie (oplatek). Ksiądz się oburzal, ja popieram kościoł ale w tym go nie popieram! Może macie mnie na zbuntowaną owieczkę, ale moim zdaniem księża POWINNI MIEĆ KSIĄŻĘCZKI SANEPIDU! Pracuja przeciez w wielu miejskach, z biednymi ludzmi, w domach opieki czy noclegoniach dla bezdomnych albo nawet na misjach w krajach trzeciego swiata i co? Nie jeden moze byc czyms zarazony i osoba ktora idzie do komunii ma ryzykowac??? Jakim prawem??

   Odpowiedz
  1. 1914-1918

   Bismarck by zrobił porządek z polskimi rządzącymi i z ich sanepidami, hakata i zakon krzyżacki by wymusili Trydent-Tradycję siłą!

   Odpowiedz
 2. Magda

  Mam do Was pytanie. Mieszkam w małej miejscowości gdzie jest ostatnia msza w niedziele na 12. Dziś przyszłam na msze… dopiero przed przeistoczeniem. Powód? Miałam ważny powód wierzcie mi. Ludzie na mnie patrzyli bardzo kątem oka… a potem jak szłam do komunii to myślałam że mnie zjedzą. Czy zrobiłam coś złego, że poszłam do komunii spóźniając się na msze?

  Odpowiedz
 3. Vip

  Ja jestem z woj śląskiego i w naszej Parafii został właśnie wprowadzony zwyczaj udzielania Komunii Świętej na rękę lub do ust. Ale to już jest kwestia danej osoby jak tą Komunii Świętą przyjmuje czy na rękę czy do ust , Ale ten zwyczaj do naszej Parafii i ten zwyczaj wprowadził były wikariusz naszej Parafii za zgodą księdza Proboszcza i powiem ze mi się ten zwyczaj bardzo spodobał , i szkoda ze w taki sposób Komunii Świętej na rękę nie w każdej parafii można przyjąć. Były wikariusz to tego namawiał Wiernych z naszej Parafii , żeby przyjmowali Komunię Święta na rękę. Ja bym chciał żeby ten zwyczaj był w każdej Parafii na terenie całej Polski 

  A jak odniesiecie się do takich pytań i odpowiedzi , których ksiądz udzielił na e-maila

  Pytanie 1 Czy w waszej Parafii można , przyjmować Komunię Święta na rękę ?
  Pytanie 2 Czy jak się przyjmuje Komunię Święta na rękę , to się popełnia jakiś grzech ?

  I została mi udzielona taka odpowiedz przez księdza wikarego z tej Parafii o takiej formie :

  Oczywiście, że można przyjąć na rękę, nie tylko w naszej parafii, ale w całej Polsce. Episkopat Polski zezwolił na taki sposób przyjmowania Pana Jezusa. Niemniej są pewne zasady tej praktyki: podchodzimy w procesji do Komunii św. Najpierw przyklękamy, a potem wyraźnym gestem rąk ułożonych na wysokości piersi wyciągamy w kierunku kapłana komunikującego. Po otrzymaniu Pana Jezusa, albo przed księdzem spożywamy Go, albo delikatnie odsuwając się w bo, żeby nie blokować procesji, także przy kapłanie spożywamy Pana Jezusa. Nie wolno otrzymać hostii na rękę i odwrócić się i odejść!!!
  Żadnego grzechu się nie popełnia przyjmując Pana Jezusa na rękę.To tylko sposób przyjęcia, a nie istota która wypływa z wiary i czystego serca. Oczywiście zawsze zachowujemy szacunek i pokorę wobec tego sakramentu.

  Odpowiedz
 4. Kleo

  W Święta gdy byłem w kościele pomyślałem sobie: Bożę ile Ci księża mają pracy z tą komunią. Każde takie wręczenie komunii do ust to ogromna odpowiedzialność… podziwiam naprawdę podziwiam! Sądzę że gdyby wprowadzić komunię do ręki księża odetchneliby z ulgą!

  Odpowiedz
 5. Anna Zaborowska

  …”Wszyscy znamy slowa pieknej natchnionej i piesni”Upadnij na kolana ludu czcia przejety uwielbiaj Swego Pana, Swiety, Swiety, Swiety.”
  Trzeba byc czcia przejetym, zeby pasc na kolana. Trzeba wiedziec przed kim i dlaczego. Dlatego Kosciol w swoim prawdziwym nauczaniu od 2000 lat, zna wobec Najswietrzej Eucharystii tylko jeden gest, tj. kleczenie!!! ” Na same imie Jezus ma zgiac sie wszelkie kolano istot niebieskich, ziemskich i podziemnych…”(Flp 2,10). A tu jest Najswietrzy Sakrament- BOG ukryty zywy i prawdziwy! Jesli tu nie trzeba kleknac, to jakiekolwiek inne klekanie staje sie absurdem! Tylko szatan nie chcial i nie potrafi ugiac kolan przed Chrystusem i Maryja.
  Dlaczego wiec narzuca sie wiernym, prawie w calym Kosciele w Polsce, przyjmowanie Komuni Sw. na stojaco, profesjonalnie? Odpowiedzi sa nastepujace: bo jest wiekszy porzadek, jestesmy ludem pielgrzymujacym, tak czyni Papiez, itd….
  A wiec uwaza sie, ze podawanie Komuni Sw. na kleczaco, przy balustradzie bylo przez cale stulecia Swietej Tradycji Kosciola, brakiem porzadku i spokoju. W swietle tej „nowoczesnej teologii” wszyscy Papieze, Kardynalowie, Biskupi, Kaplani, ktorzy przez cale stulecia nie wyobrazali sobie, aby Komunia Sw mogla byc podawana inaczej jak na kleczaco- przyczyniali sie do nieporzadku w kosciele, czy tez nie zaliczali sie do ludu pielgrzymujacego!!!
  Czyz slowa Pisma Swietego, „ze Chrystus ten sam wczoraj, dzis i na wieki”(Hbr 13,8) , przestaly obowiazywac!? Skoro tak, to jaka postawe wymysli sie jutro! ?
  Czy az tak trudno zauwazyc, ze ten karygodny brak szacunku prowadzi nieodwracalnie do utraty bojazni Bozej, poczucia sacrum, a na koncu do utraty prawdziwej i zywej wiary, co czesto sprawia ze wielu pada ofiara sekt….” fragment Pracy Zbiorowej” Ludzie Pracy”- Gdynia, naklad 100 000 szt
  *wszystkie bledy i inne naduzycia niszczace wiare i Kosciol Sw. doskonale demaskuje w swietle prawdziwej doktryny Kosciola i orzeczen dogmatycznych Papiezyi Soborow oraz, nadal aktualnego nauczania Jana Pawla ll , ksiazka : Szatan istnieje naprawde, wydawnictwo Wers,1995r., Ks..B. Meyer, ksiazka: Ostrzezenie z zaswiatow ,(mozna zamowic w ksiegarni wysylkowej PPH ” Arka” Wroclaw( ppharka@.wp.pl, tel. 71 339 81 18)
  Calkowicie z powyzsza” Praca Zbiorowa” sie zgadzam, takie jest i moje zdanie. Ksiazki czytalam, polecam.
  Gdy zostalam zaatakowana przez Kaplana-Moderniste, za przyjmowanie Pana Jezusa do ust i na kleczaco, usilujacego przekonac mnie ze zle przyjmuje Pana Jezusa, zaklocam porzadek…itd. zapytalam czy istnieje dokument Papieski zabraniajacy przyjmowania Pana Jezusa do ust i na kolanach? Czy moze mi taki dokument przedstawic?
  Kaplan- Modernista, przez chwile zaniemowil, po czym powiedzial ze taki dokument nie istnieje, i nie jest w stanie mi go przedstawic. Wiec ja powiedzialam,: W takim razie ja bede przyjmowac Pana Jezusa na kleczaco i do ust, juz nie sprawial mi problemow, i nie probowal nazucac mi swego zdania.

  Odpowiedz
 6. Mirosława

  Komunia do ręki podawana przez kobietę – nie ma to jak postęp. Takie „obrazki” na żywo widziałam podczas odwiedzin córki w Niemczech. Widząc to myślałam: to już pewne, Islam zaleje Europę.

  Odpowiedz
 7. Pati

  Na tym blogu stronie w niedzielę iść do restauracji to grzech ale przyjmować na rękę Pana Jezusa to nie grzech. A ja uważam że na rękę nie wolno najlepiej na kleczaco tak Bogu okazuje szacunek zresztą wiele księży o tym mówi.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *