Komunia do ręki

Komunia Święta w polskich kościołach katolickich jest zwyczajowo podawana wprost do ust, tzn. ksiądz umieszcza opłatek w ustach wiernego za pomocą swoich własnych (księdza) rąk. Dla praktykujących w Polsce katolików jest to sposób oczywisty i niewymagający dyskusji. Trochę inaczej sytuacja ma się sytuacja z eucharystią w innych krajach.

Inaczej jest w Niemczech

Kraje zachodnie, szczególnie Niemcy, Holandia, Belgia i Francja upowszechniły praktykę w której komunia jest podawana do ręki wiernego.

Jak brać hostię do ręki?

Gdyby ktoś z czytających ten portal rodaków pojechał do Niemiec i nie znał jeszcze tego zwyczaju zaznaczam, że w hostię podaną do ręki należy umieścić w ustach pod ołtarzem. Niewolno z nią chodzić do ławki! Co jest oczywiste, nie można również samemu pobrać hostii, jedynie ksiądz może nam ją przekazać na nasze ręce.

W Polsce… też się zdarza

W naszym kraju również można podejść do ołtarza i pobrać komunię na ręce. Różne jest jednak nastawienie księży. Ostatnio nawet Papież Franciszek wypowiedział się w sprawie komunii do ręki.

9 myśli nt. „Komunia do ręki

 1. Michał

  Jestem zdecydowanie przeciwny przyjmowania komunii na dłoń. To jest Ciało Chrystusa, jakim prawem mam go wkładać do ust niczym cukierka?!? Albo wierzysz, że otrzymujesz Chrystusa a nie „opłatek” albo nie wierzysz.

  Odpowiedz
  1. Ewa

   W niedziele w kościele słyszałam jak ksiądz oburzal sie z ambony na jakas pania redaktor ktora zapytala dlaczego od ksiezy nie jest wymagana ksiazeczka sanepidu, przeciez podaja jedzenie (oplatek). Ksiądz się oburzal, ja popieram kościoł ale w tym go nie popieram! Może macie mnie na zbuntowaną owieczkę, ale moim zdaniem księża POWINNI MIEĆ KSIĄŻĘCZKI SANEPIDU! Pracuja przeciez w wielu miejskach, z biednymi ludzmi, w domach opieki czy noclegoniach dla bezdomnych albo nawet na misjach w krajach trzeciego swiata i co? Nie jeden moze byc czyms zarazony i osoba ktora idzie do komunii ma ryzykowac??? Jakim prawem??

   Odpowiedz
 2. Magda

  Mam do Was pytanie. Mieszkam w małej miejscowości gdzie jest ostatnia msza w niedziele na 12. Dziś przyszłam na msze… dopiero przed przeistoczeniem. Powód? Miałam ważny powód wierzcie mi. Ludzie na mnie patrzyli bardzo kątem oka… a potem jak szłam do komunii to myślałam że mnie zjedzą. Czy zrobiłam coś złego, że poszłam do komunii spóźniając się na msze?

  Odpowiedz
 3. Vip

  Ja jestem z woj śląskiego i w naszej Parafii został właśnie wprowadzony zwyczaj udzielania Komunii Świętej na rękę lub do ust. Ale to już jest kwestia danej osoby jak tą Komunii Świętą przyjmuje czy na rękę czy do ust , Ale ten zwyczaj do naszej Parafii i ten zwyczaj wprowadził były wikariusz naszej Parafii za zgodą księdza Proboszcza i powiem ze mi się ten zwyczaj bardzo spodobał , i szkoda ze w taki sposób Komunii Świętej na rękę nie w każdej parafii można przyjąć. Były wikariusz to tego namawiał Wiernych z naszej Parafii , żeby przyjmowali Komunię Święta na rękę. Ja bym chciał żeby ten zwyczaj był w każdej Parafii na terenie całej Polski 

  A jak odniesiecie się do takich pytań i odpowiedzi , których ksiądz udzielił na e-maila

  Pytanie 1 Czy w waszej Parafii można , przyjmować Komunię Święta na rękę ?
  Pytanie 2 Czy jak się przyjmuje Komunię Święta na rękę , to się popełnia jakiś grzech ?

  I została mi udzielona taka odpowiedz przez księdza wikarego z tej Parafii o takiej formie :

  Oczywiście, że można przyjąć na rękę, nie tylko w naszej parafii, ale w całej Polsce. Episkopat Polski zezwolił na taki sposób przyjmowania Pana Jezusa. Niemniej są pewne zasady tej praktyki: podchodzimy w procesji do Komunii św. Najpierw przyklękamy, a potem wyraźnym gestem rąk ułożonych na wysokości piersi wyciągamy w kierunku kapłana komunikującego. Po otrzymaniu Pana Jezusa, albo przed księdzem spożywamy Go, albo delikatnie odsuwając się w bo, żeby nie blokować procesji, także przy kapłanie spożywamy Pana Jezusa. Nie wolno otrzymać hostii na rękę i odwrócić się i odejść!!!
  Żadnego grzechu się nie popełnia przyjmując Pana Jezusa na rękę.To tylko sposób przyjęcia, a nie istota która wypływa z wiary i czystego serca. Oczywiście zawsze zachowujemy szacunek i pokorę wobec tego sakramentu.

  Odpowiedz
 4. Kleo

  W Święta gdy byłem w kościele pomyślałem sobie: Bożę ile Ci księża mają pracy z tą komunią. Każde takie wręczenie komunii do ust to ogromna odpowiedzialność… podziwiam naprawdę podziwiam! Sądzę że gdyby wprowadzić komunię do ręki księża odetchneliby z ulgą!

  Odpowiedz
 5. Mirosława

  Komunia do ręki podawana przez kobietę – nie ma to jak postęp. Takie „obrazki” na żywo widziałam podczas odwiedzin córki w Niemczech. Widząc to myślałam: to już pewne, Islam zaleje Europę.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *