Autor Wątek: Dlaczego w Wigilie jemy karpia?  (Przeczytany 1450 razy)

janus

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
Dlaczego w Wigilie jemy karpia?
« dnia: Grudnia 24, 2013, 10:32:59 am »
Czy ktoś wie skąd się wziął ten zwyczaj?

juella

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Odp: Dlaczego w Wigilie jemy karpia?
« Odpowiedź #1 dnia: Grudnia 24, 2013, 11:27:14 am »
Czy ktoś wie skąd się wziął ten zwyczaj?

Mój dziadek mówił mi że kiedyś nie jedzono karpia w wigilie. Zwyczaj ten wprowadzili komunisci. Za komuny powstalo duzo hodowli karpi a malo sie lowilo ryb w morzu bo flota rybacka była zniszczona i mało liczna. Karp był jedyną dostepna wtedy ryba. Wszyscy dostawali je w zakladach pracy co uważało się wtedy za znaczący przywilej. "Dostałem karpia jako premię na święta: pracuje w bogatym zakładzie".

samotnaangela

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Odp: Dlaczego w Wigilie jemy karpia?
« Odpowiedź #2 dnia: Grudnia 24, 2013, 02:14:16 pm »
Czy ktoś wie skąd się wziął ten zwyczaj?

Mój dziadek mówił mi że kiedyś nie jedzono karpia w wigilie. Zwyczaj ten wprowadzili komunisci. Za komuny powstalo duzo hodowli karpi a malo sie lowilo ryb w morzu bo flota rybacka była zniszczona i mało liczna. Karp był jedyną dostepna wtedy ryba. Wszyscy dostawali je w zakladach pracy co uważało się wtedy za znaczący przywilej. "Dostałem karpia jako premię na święta: pracuje w bogatym zakładzie".

No co Ty przecież w wigilie zawsze się jadlo karpia a nawet księża życzą smacznego karpia. Nie wyobrażam sobie wiglii bez karpia.

janus

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
Odp: Dlaczego w Wigilie jemy karpia?
« Odpowiedź #3 dnia: Grudnia 24, 2013, 02:14:53 pm »
No co Ty przecież w wigilie zawsze się jadlo karpia a nawet księża życzą smacznego karpia. Nie wyobrażam sobie wiglii bez karpia.

Ja też nie...

swiatowa_wyzwolona

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
Odp: Dlaczego w Wigilie jemy karpia?
« Odpowiedź #4 dnia: Grudnia 24, 2013, 02:15:04 pm »
Ależ oczywiście, że wigilia to polski komunistyczny wymysł! W Niemczech obchodziłam u ciotki święta 10 razy w życiu! Ciocia żyje tam już 35 lat i nawet już nie potrafi dobrze mówić po polsku! Na wigilie przyrządza kiełbaski oraz smaczną kartofel salad. O karpiu zapomniała wyjeżdżając z PL w latach 70-tych!

We Włoszech wigilii się właściwie nie obchodzi: tam jest to zwykły dzień nie ma specjalnych dań zazwyczaj idzie się do restauracji!

Dlaczego podaje te kraje skoro w swoim 35 letnim życiu obchodziłam wigilie mi. w USA, Japonii, Meksyku oraz Indiach... bo te kraje są centrum wiary katolickiej. Od niemiec przyjeliśmy chrzest a włochy są światową stolicą katolicyzmu (a dokładnie państwo - miasto Watykan).

Powtarzam jeszcze RAZ: Karp na stole wigilijnym jest 10000000 razy bardziej polski niż katolicki. Najlepszy dowód? Osoby niepraktykujące a nawet niewierzące również jedzą karpia w wigilie! To pogański zwyczaj nie mający nic wspólnego z religią a jedynie z biedą jaka panowała w PRL i brakiem innej żywności oraz chęcią zjedzenia czegoś innego niż chleb ze smalcem z uwagi na post!

fdsafdsa

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
Odp: Dlaczego w Wigilie jemy karpia?
« Odpowiedź #5 dnia: Grudnia 24, 2013, 03:22:05 pm »
zwyczaje sa naprawde rozne u mnie w domu kapusta z grochem a szwagra kapusta z grzybami znowu u mojej cioci przyzadza sie kapuste z grochem i grzybami :]

Aha karpia jemy oczywiscie wszyscy :)

matiko336

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 269
    • Zobacz profil
  • Miejscowość: Lidzbark Warmiński
Odp: Dlaczego w Wigilie jemy karpia?
« Odpowiedź #6 dnia: Kwietnia 06, 2014, 05:36:14 pm »
Jest to zwyczaj , jak np. prezenty pod choinką. Został wymyślony przez ludzi i jest dalej odnawiany.