Autor Wątek: Dlaczego Barbara jest patronką górników?  (Przeczytany 1598 razy)

hildmin

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Dlaczego Barbara jest patronką górników?
« dnia: Grudnia 03, 2013, 06:51:53 pm »
Jak wszyscy Polacy, zwłaszcza ślązacy wiedzą: jutro tzw. barburka, czyli świeto górników, którego nazwa pochodzi od ich patronki: św. Barbary. Ale... skąd się wzięła górnikom taka patronka? Przecież chyba św. Barbara nie pracowała na kopalnii?

vera23

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Odp: Dlaczego Barbara jest patronką górników?
« Odpowiedź #1 dnia: Grudnia 03, 2013, 06:54:55 pm »
Nie wiem, ale górnicy mają dziwne zwyczaje. Np ja zawsze myślałam że oni pracuja w tych mundurach górniczych i zastanawiałam się jak im tak wygodnie... a tu się okazuje że pod ziemią są inaczej ubrani :/

wanda.k

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Odp: Dlaczego Barbara jest patronką górników?
« Odpowiedź #2 dnia: Grudnia 03, 2013, 07:03:48 pm »
W piątym wieku był sobie taki patriarcha Aleksandrii (bardzo duze miasto w Egipcie), który nazywał się Dioskur I. Zwalczał on wiarę chrześcijańską.

Ten Dioskur miał córkę Barbarę, która to zdecydowała się być chrześcijanką. Wtedy jej ojciec zdecydował że ją zabije. Barbarze udało sie uciec do takiej dziury w skałach (zwanej fachowo pieczarą) i modliła się tam... stąd została patronką górników, którzy przecież jak każde dziecko wie pracują pod ziemią...

hildmin

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Odp: Dlaczego Barbara jest patronką górników?
« Odpowiedź #3 dnia: Grudnia 03, 2013, 07:05:05 pm »
W piątym wieku był sobie taki patriarcha Aleksandrii (bardzo duze miasto w Egipcie), który nazywał się Dioskur I. Zwalczał on wiarę chrześcijańską.

Ten Dioskur miał córkę Barbarę, która to zdecydowała się być chrześcijanką. Wtedy jej ojciec zdecydował że ją zabije. Barbarze udało sie uciec do takiej dziury w skałach (zwanej fachowo pieczarą) i modliła się tam... stąd została patronką górników, którzy przecież jak każde dziecko wie pracują pod ziemią...

czyli lekko naciągane, bo górnicy idą pod ziemię po pieniądze a św. Barbara żeby się schronić przed ojcem...


vera23

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Odp: Dlaczego Barbara jest patronką górników?
« Odpowiedź #4 dnia: Grudnia 03, 2013, 07:05:44 pm »
czyli lekko naciągane, bo górnicy idą pod ziemię po pieniądze a św. Barbara żeby się schronić przed ojcem...

Heh to samo miałam napisać :]

marianzeslaska

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
Odp: Dlaczego Barbara jest patronką górników?
« Odpowiedź #5 dnia: Grudnia 03, 2013, 07:07:51 pm »
czyli lekko naciągane, bo górnicy idą pod ziemię po pieniądze a św. Barbara żeby się schronić przed ojcem...

Heh to samo miałam napisać :]

Ale dziś ludzie na śląsku uciekają pod ziemię przed prywaciarzami, którzy jakby mogli by ich zabili :]

matiko336

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 269
    • Zobacz profil
  • Miejscowość: Lidzbark Warmiński
Odp: Dlaczego Barbara jest patronką górników?
« Odpowiedź #6 dnia: Kwietnia 15, 2014, 09:33:26 pm »
Żeby być patronką to nie trzeba wykonywać tej rzeczy co inni , tylko być z nimi jakoś związani. Np. pomagać poszkodowanym górniką , mieć w rodzinie kogoś z górników itp.