Autor Wątek: Kto wybiera miejsce i sposób pochówku?  (Przeczytany 1905 razy)

michal28

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
Kto wybiera miejsce i sposób pochówku?
« dnia: Listopada 23, 2013, 08:35:08 pm »
Moja żona przez cały okres naszej znajomości utrzymuje że nie chce być pochowana na cmentarzu, ale spalona. Jednak obecnie jest zameldowana u matki, gdyż nie mamy jeszcze własnego mieszkania.

Jej matka i cała rodzina - w razie czego - chciałaby ją zapewne pochować na cmentarzu. Ja jednak chciałbym, żeby jej wola została spełniona. Pytanie czy tylko ja - jako jej mąż - mogę o tym decydować i czy nikt nie może mi tego zabronić lub załatwić/ustalić innego rodzaju pogrzebu dla niej?

mendigo

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
Odp: Kto wybiera miejsce i sposób pochówku?
« Odpowiedź #1 dnia: Listopada 23, 2013, 08:48:25 pm »
Księża w defaultowym kościele w naszym kraju uprzedzają w znakomitej większosci do takiego "palenia zwok". Wielu ludziom kojarzy sie to źle, z paleniem na stosie itp. Dlatego trudno byłoby Ci to "zoorganizować". Obyś tylko nie miał takiego "problemu".

lubiechodzicdokosciola

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 17
    • Zobacz profil
Odp: Kto wybiera miejsce i sposób pochówku?
« Odpowiedź #2 dnia: Listopada 24, 2013, 07:16:56 pm »
spalone zwolki mozna pochowac w normalny murowanym grobie wiec nie widze problemu

matiko336

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 269
    • Zobacz profil
  • Miejscowość: Lidzbark Warmiński
Odp: Kto wybiera miejsce i sposób pochówku?
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 15, 2014, 09:12:27 pm »
Zdecyduje ta osoba , która będzie dopełniać formalności pogrzebowe. Ja jednak jestem za tradycyjnym sposobem pochówku tzn. bez spalania. Gdy jestem nad grobem , czuję się jakbym rozmawiał z osobą zmarłą która tam jest.

mietb

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 158
    • Zobacz profil
  • Miejscowość: Zamość
Odp: Kto wybiera miejsce i sposób pochówku?
« Odpowiedź #4 dnia: Kwietnia 26, 2014, 10:12:53 am »
Spalenie zwłok jeszcze niczego nie załatwia. Ksiądz nie pochowa urny. Urnę trzeba włożyć dodatkowo do trumny. Co do palenia jak ktoś zauważył było to zjawisko powszechne wykonywane przez Sądy Bożenie tylko w sredniowieczu