Autor Wątek: Kościół nieuznaje rozwodów ale uznaje unieważnienia ślubów  (Przeczytany 1149 razy)

karon

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
Kościół nieuznaje rozwodów ale uznaje unieważnienia ślubów
« dnia: Listopada 18, 2013, 11:01:05 am »
Przykładowo:

„Nieważne jest małżeństwo między dwiema osobami, z których jedna została ochrzczona w Kościele katolickim lub została do niego przyjęta i nie odłączyła się od niego formalnym aktem, a druga nie jest ochrzczona" (kan. 1086 § 1)

Czyli jeśli ktoś sfałszuje "papiery" kościelne i weźmie ślub to potem dostanie rozwód tylko na tej podstawie że nie był ochrzczony? Jak to ma związek z tym, że zobowiązał się do bycia mężem czy żoną?

„W linii prostej pokrewieństwa nieważne jest małżeństwo między wszystkimi wstępnymi i zstępnymi, zarówno prawego pochodzenia, jak i naturalnymi. W linii bocznej nieważne jest aż do czwartego stopnia włącznie. Przeszkoda pokrewieństwa nie zwielokrotnia się. Nigdy nie zezwala się na małżeństwo, jeśli istnieje wątpliwość, czy strony są spokrewnione w jakimś stopniu linii prostej lub w drugim stopniu bocznej"

Czyli jeśli mój dziadek miał nieślubne dziecko, którym okazała się matka mojej żony to nasze małżeństwo jest nie ważne, mimo że żyjemy ze sobą od kilku lat i mamy dzieci? Czy zatem biorąc ślub nie powinienem od wszystkich żyjących pobrać materiału genetycznego od rodziny mojej żony bo być są oni spokrewnieni z moją rodziną?

To tylko dwa przykłady, mógłbym wymyślić więcej... a jakby poszukać dobrze to pewnie wiele związków dałoby się unieważnić.

martynka20

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 42
    • Zobacz profil
Odp: Kościół nieuznaje rozwodów ale uznaje unieważnienia ślubów
« Odpowiedź #1 dnia: Listopada 18, 2013, 12:51:31 pm »
No nie wiem czy są to przyczyny błahe, choć ja jestem zdziwiona że Kościół daje rozwody w przypadku bezpłodności jednego z partnerów. Decydujesz się z kimś być to jednak niema znaczenia czy on jest płodny czy nie... co to ma być nie działa więc wymieniam na działający egzemplarz jak zegarek? Dzieci zawsze można przecież adoptować, bądź uczestniczyć w wychowaniu dzieci brata czy siostry w dzisiejszych czasach często ludzie nie mają czasu dla dzieci i potrzebują cioci czy wujka.

majkelo25

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 60
    • Zobacz profil
  • Miejscowość: Stalowa Wola
Odp: Kościół nieuznaje rozwodów ale uznaje unieważnienia ślubów
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 03, 2014, 03:13:19 pm »
unieważnienia są strasznie trudne do wykonania podobno