Autor Wątek: Papież a górnictwo  (Przeczytany 1688 razy)

mr.red

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 39
    • Zobacz profil
Papież a górnictwo
« dnia: Czerwca 15, 2015, 07:53:17 pm »
Cytuj
Papież Franciszek ogłosi w czwartek pierwszy oficjalny dokument, w którym wyraźnie dominować ma tematyka ochrony środowiska. Ma nosić tytuł "Laudato sii" ("Pochwalony bądź"). O nowej encyklice Ojca Świętego na temat ekologii w Watykanie już mówi się "antypolska" - ustaliła "Rzeczpospolita".

Z papieskim dokumentem, który jest już tłumaczony, m.in. na polski, i zostanie zaprezentowany w czwartek, kłopot może mieć Polska. Jak dowiedziała się "Rz", papież sporo miejsca poświęca w nim bowiem kwestii wydobycia węgla kamiennego i związanej z tym degradacją środowiska. Zwraca uwagę, że kraje, których przemysł energetyczny oparty jest na węglu, niszczą środowisko przez emisję CO2 i apeluje o jej ograniczenie.
- cytując za onet.pl

Jak sądzicie, czy to oznacza, że papież Franciszek, głowa kościoła jest za zamykaniem kopalni. Polskich kopalni? Czy papież może wspierać bezrobocie i biedę górników? Zwalnianie z pracy ludzi na śląsku, w rejonach gdzie bardzo trudno zaleźć pracę poza górnictwem?

martaa

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
  • Miejscowość: Kraków
Odp: Papież a górnictwo
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwca 15, 2015, 10:33:37 pm »
Ciekawy temat. Moim zdaniem należałoby poczekać na przetłumaczenie na język polski.

Górnicy są akuratnie bardzo religijni ("szczęść Boże" na górniczym korytarzu to norma). Dlaczego papież miałby w nich uderzać?

Być może "tłumacze" coś poprzekręcali...

magda.l

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 23
    • Zobacz profil
Odp: Papież a górnictwo
« Odpowiedź #2 dnia: Września 14, 2015, 06:43:52 am »
nie wiem jak Wy ale ja uważam, że obecnie jeśli chodzi o wypowiadanie się kościoła na rózne tematy mamy jakieś istne antyśredniowiecze. Kościół kompletnie nie wypowiada się na żaden ważny temat, trochę mnie to żenuje.
I przemówił BÓG: "Oto dałem wam wszelką roślinność wydającą nasienie, która jest na powierzchni całej ziemi, i wszelkie drzewo, na którym jest owoc drzewa wydający nasienie. Niech wam to służy za pokarm." Psalm 115

ewavege

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Odp: Papież a górnictwo
« Odpowiedź #3 dnia: Grudnia 08, 2015, 10:47:09 pm »
Niemcy produkują więcej CO2 na jednego obywatela niż Polska. Dlaczego ta encyklika nie jest więc antyniemiecka?