Autor Wątek: Czy mieszkanie razem przed ślubem to grzech  (Przeczytany 1852 razy)

dora22

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
  • Miejscowość: Sandomierz / Kraków
Czy mieszkanie razem przed ślubem to grzech
« dnia: Czerwca 25, 2014, 09:26:53 am »
Jestem dziewicą a mój chłopak prawiczkiem. Oboje mieszkamy w Krakowie w akademiku. Mamy do siebie pół godziny jazdy autobusem co utrudnia nam spotykanie się. Myślimy nad wynajęciem wspólnie kawalerki. Oboje pochodzimy z bardzo katolickich rodzin, które raczej na na to nie pozwolą. Będziemy musieli zrobić to bez ich zgody i wiedzy...

Czy mieszkanie razem przed ślubem to naprawdę taki duży grzech? Już teraz niekiedy śpimy u siebie "pod jedną kołderką". Czy mieszkając razem nie będziemy mogli przystępować do spowiedzi i Komunii Świętej? Czy to słusznie, że wszyscy będą nas wytykać palcami?

W tym mieszkaniu razem naprawdę nie chodzi o współżycie. Mam wiele koleżanek, które mieszkają ze mną w akademiku i współżyją od kilku lat, znam też dziewczynę która ma wynajęte sama mieszkanie i nie współżyje. Więc o co chodzi? Przecież jedno z drugim nie musi być powiązane? Naprawdę byłoby nam znacznie wygodniej. Chciałabym sprawdzić również jak będzie jeśli chodzi o utrzymywanie razem porządku i robienie obiadów. Czy ze wszystkim się dogramy i ile czasu pozostanie na bycie razem.

zamyslona

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: Czy mieszkanie razem przed ślubem to grzech
« Odpowiedź #1 dnia: Lipca 08, 2014, 10:01:30 am »
Wiesz pytanie jest proste. Chcesz być z mężczyzną do końca życia to mieszkajcie razem, choćby we wspólnym akademiku, możecie dostać pokój małżeński. Akademik stoi otworem do takich osób. Nie chcecie być razem, nie mieszkajcie razem.

Gdyby doszło do mieszkania razem a potem do rozstania to uwierz, że ciężko będzie ci znaleźć mężczyznę, który nie mieszkał z kobietą przed ślubem i nie będzie ci tego wypominać przy każdej okazji. To już tak tylko czysto praktycznie a od strony wiary to co będzie gdy pojawi się dziecko? weźmiecie na szybko ślub? Będziecie czekać do porodu? A jak potem mu wytłumaczycie? Że dzieci są przynoszone przed ślubem? To pociąga dalekie konsekwencje...

suzana

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
Odp: Czy mieszkanie razem przed ślubem to grzech
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpnia 04, 2014, 01:39:09 pm »
No właśnie jeśli chce się z kimś być do końca życia to jakim problemem jest ślub? A może nie chcecie być razem?

dora22

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
  • Miejscowość: Sandomierz / Kraków
Odp: Czy mieszkanie razem przed ślubem to grzech
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpnia 11, 2014, 04:19:22 pm »
zamyslona, faktycznie masz rację. Zapytałam nawet mojego chłopca, czy chciałby ze mną mieszkać gdybym mieszkała już kiedyś z kimś wcześniej. Powiedział mi że nie. I coś w tym chyba jest.

Chciałabym być blisko Niego. Móc się spotykać prawie cały czas, być u siebie do wieczora i nie ryzykować tego że wracając nocą komuś się coś złego przydarzy (mi czy jemu).

Czy jeśli natomiast zachowamy czystość będziemy mogli przystępować do Komunii?

mibo

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
  • Miejscowość: Katowice
Odp: Czy mieszkanie razem przed ślubem to grzech
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpnia 11, 2014, 04:34:39 pm »
Czy jeśli natomiast zachowamy czystość będziemy mogli przystępować do Komunii?

Zastanów się dziewczyno, odpowiedz sobie w sercu czy uda się wytrzymać w tym postanowieniu?

Co do samej oceny moralnej to wydaje mi się, że to jest życie w warunkach sprzyjających do grzechu. Powiem Ci coś:

Kiedyś wysłano mnie na delegację 6-cio miesięczną. Tak się złożyło, że również w tym samym mieście przebywała moja sympatia z młodych lat. Spotkaliśmy się przypadkowo. Nie wymieniliśmy numerów telefonów, żadne z nas nie zaproponowało spotkania. Choć wiadomo że sam widok spowodował pewne, może i miłe wspomnienia. Nie mniej jednak ja jestem żonaty. Nie chciałem dopuścić do tego by te wspomnienia i ew. spotkania z tą kobietą spowodowały bym przestał myśleć o żonie a zaczął myśleć o przeszłości. Mam świadomość tego, że łatwo zagubić się w uczuciach. Tak samo wiem, że wy ludzie młodzi macie hormony, które jak to mówią grają. Gdyby one zagrały gdy będziecie sami w tym mieszkaniu nie będzie wam łatwo. A konsekwencje nie będą miłe.

katolik_z_duzego_miasta

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 11
    • Zobacz profil
Odp: Czy mieszkanie razem przed ślubem to grzech
« Odpowiedź #5 dnia: Września 02, 2014, 12:22:03 pm »
Grzech ale chyba nie ciężki