Autor Wątek: dlaczego płaczemy na pogrzebach?  (Przeczytany 1033 razy)

nocnica

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 50
    • Zobacz profil
dlaczego płaczemy na pogrzebach?
« dnia: Kwietnia 16, 2014, 02:27:15 pm »
Chyba każda wiara zakłada, że jednak po śmierci czeka nas coś lepszego. Ewentualnie coś dużo gorszego, jeśli byliśmy źli.


Ale czemu płaczemy na pogrzebach? Z zazdrości, bo ktoś odchodzi do lepszego miejsca, czy po prostu wiemy, że był złym człowiekiem i szkoda nam go, bo jednak to nasz bliski? A może po prostu tak w głębi wcale nie wierzymy, że po śmierci może czekać nas coś lepszego?

aleksa

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: dlaczego płaczemy na pogrzebach?
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 17, 2014, 10:42:15 am »
Ja płaczę bo:

  • nie zdążyłam czegoś powiedzieć zmarłemu
  • będzie mi smutno bez niego na ziemi
  • tęsknie, wspominam wspólne chwile gdy jest to osoba starsza jak mnie wychowywała itp.
  • może nawet się pokłóciłam z nim kiedyś i nie zdążyłam pogodzić
  • zapomniałam za coś podziękować, żałowałam dobrych słów

No i na pogrzebie spotykam się ze śmiercią, myślę nad swoim życiem i pogrzeb w pewnym sensie mi przypomina że sama kiedyś umrę...

matiko336

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 269
    • Zobacz profil
  • Miejscowość: Lidzbark Warmiński
Odp: dlaczego płaczemy na pogrzebach?
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 17, 2014, 12:28:51 pm »
Ludzie płaczą bo tak zostali skonsturowani i taka jest ich psychika. Jeden radzi sobie lepie inny gorzej. Jednak każdemu jest szkoda , że więcej nie zobaczymy tej osoby , bo już nie istnieje na ziemi.

mietb

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 158
    • Zobacz profil
  • Miejscowość: Zamość
Odp: dlaczego płaczemy na pogrzebach?
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 19, 2014, 05:59:32 pm »
Słusznie ktoś stwierdził, że nie zdążył jeszcze porozmawiać z osobą, która zmarła. U mnie w bliskiej rodzinie zmarło wiele osób, już przestałem płakać. Mam pewien żal do  siebie, że nieskutecznie pomogłem wyjść z choroby