Autor Wątek: Brutalność, Biblia, jedzenie mięsa  (Przeczytany 3075 razy)

ewavege

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Brutalność, Biblia, jedzenie mięsa
« dnia: Listopada 06, 2013, 11:45:31 am »
Wszyscy rozumieją co to znaczy być brutalnym. Być brutalnym to np. udeżyć kogoś, bo się krzywo popatrzył. Można być także brutalnym i skopać psa, który wszedł do pokoju do którego nie miał wstępu. Można jednak iść dalej i np. skręcić kotu kark i zrobić sobie z niego pasztet. Wiadomo: to zachowania brutalne.

Zachowania brutalne nie są to "zachowania Jezusowe" np. nigdzie w Bibli nie przeczytamy: "Jezus szedłszy do synagogi uwidział psa. Poczuł w nim mięso i skopał go a następnie poderżnał gardło i przemielił młynkiem na kiełbasę".

A jedzenie mięsa wiąże się z brutalnościa... czy zatem katolik czy chrześcijanien powinen jeść mięso?

lurian

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: Brutalność, Biblia, jedzenie mięsa
« Odpowiedź #1 dnia: Listopada 06, 2013, 11:58:40 am »
wklepalem na szybko w neta co Biblia sadzi o jedzeniu miesa i wyszło mi coś takiego:

Rzymian 14.2-3 mówi nam, „Jeden wierzy, że może jeść wszystko, słaby zaś jarzynę jada. Niechże ten, kto je, nie pogardza tym, który nie je, a kto nie je, niech nie osądza tego, który je; albowiem Bóg go przyjął.”

ewavege

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Odp: Brutalność, Biblia, jedzenie mięsa
« Odpowiedź #2 dnia: Listopada 06, 2013, 12:07:39 pm »
wklepalem na szybko w neta co Biblia sadzi o jedzeniu miesa i wyszło mi coś takiego:

Rzymian 14.2-3 mówi nam, „Jeden wierzy, że może jeść wszystko, słaby zaś jarzynę jada. Niechże ten, kto je, nie pogardza tym, który nie je, a kto nie je, niech nie osądza tego, który je; albowiem Bóg go przyjął.”

No właśnie to mówi rzymianin nie Jezus czy Bóg :]

magda.l

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 23
    • Zobacz profil
Odp: Brutalność, Biblia, jedzenie mięsa
« Odpowiedź #3 dnia: Listopada 06, 2013, 12:27:14 pm »
polecam cytat w mojej stopce :]
I przemówił BÓG: "Oto dałem wam wszelką roślinność wydającą nasienie, która jest na powierzchni całej ziemi, i wszelkie drzewo, na którym jest owoc drzewa wydający nasienie. Niech wam to służy za pokarm." Psalm 115

Smerf

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 13
    • Zobacz profil
Odp: Brutalność, Biblia, jedzenie mięsa
« Odpowiedź #4 dnia: Listopada 07, 2013, 04:02:44 pm »
Po pierwsze co znaczy Rzymian 14.2-3? Powinno się napisać List do Rzyman 12.2-3
Po drugie faktycznie to mówi Rzymianim, tylko jak większość wie listy do Rzymian pisał św. Paweł.
Kim jest św. Paweł? Bezpośrednim uczniem Jezusa.
Podsumowując, o tym czy jeść mięso czy nie jeść znajdujemy w Biblii w Nowym Testamencie W Liście do Rzymian św. Pawła.

Jeśli przeczytamy cały rozdział 14 to znajdziemy tam więcej informacji na ten temat, których nie należy wyrywać z kontekstu ale omawiać jako całość.
Tak naprawdę św. Pawłowi chodzi o to, żeby nie osądzać bliźniego po tym co je czy czego nie je.
Poza tym "Bo królestwo Boże to nie sprawa tego, co się je i pije, ale to sprawiedliwość, pokój i radość w Duchu Świętym."

Tak faktycznie twierdzi nie Jezus, ale Paweł, które mimo że był uczniem Jezusa, nie był Jezusem. W każdej z 4 ewangelii każdy z apostołów miał swój punkt widzenia na różne sprawy, dlatego ewangelie różnią się często w opisach. To świadczy o tym, że każdy z nim subiektywnie podkreślał rzeczy, który wydawały mu się na ten moment ważne. Tak było w Ewangelii, która jest nauką Jezusa, a przecież listy Pawła to już jest jego własna interpretacja i jego własne zdanie. Paweł opierał się na nauce Jezusa, ale listy pisał po swojemu.
Dlatego moim zdaniem to co napisał Paweł o jedzeniu mięsa nie można uważać za coś niepodważalnego.
Subiektywność Pawła objawia się już w drugim wersie:  "Jeden jest zdania, że można jeść wszystko, drugi, słaby, jada tylko jarzyny." (tu ewidentnie przyrównuje że słaby człowiek = je jarzyny). Wiele osób zgodzi się z Pawłem, bo też tak uważa, a inni nie zgodzą się. Więc jest to sprawa własnego zdania, a nie bezpośredniej nauki samego Boga.
Dlatego ten list nie jest żadną podstawą by uważać że Biblia kategorycznie neguje lub też nie jedzenie mięsa.

Coś ciekawego znalazłem w Internecie apropo tego tematu:

Dla wielu chrześcijan głównym argumentem jest wiara w to, że Chrystus jadł mięso i że w Nowym Testamencie jest wiele uwag na temat jedzenia mięsa. Ale skrupulatne badania oryginalnych rękopisów greckich dowodzą, że przeważająca większość słów tłumaczonych jako mięso oryginalnie brzmi trophe, brome itp., co znaczy pokarm lub jedzenie w szerszym sensie. W niektórych tłumaczeniach Ewangelii św. Łukasza (8,55) czytamy na przykład, że Jezus przywrócił życie zmarłej dziewczynce i "polecił podać jej mięso". Oryginalne greckie słowo przetłumaczone tutaj jako mięso brzmi phago, co znaczy po prostu jeść. Greckie słowo oznaczające mięso brzmi kreas i nigdy nie zostało użyte w związku z Chrystusem. Nigdzie w Nowym Testamencie nie ma żadnej wzmianki o tym, że Chrystus jadł mięso. Fakt ten zgodny jest ze sławną przepowiednią Izajasza o pojawieniu się Jezusa: "Oto Panna pocznie i porodzi Syna i nazwie Go imieniem Emanuel. Śmietanę i miód spożywać będzie, aż się nauczy odrzucać zło, a wybierać dobro". (Księga Izajasza, 7.14-15, Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu Wyd. Pallattinium, Poznań-Warszawa 1980).

"A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata"

magda.l

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 23
    • Zobacz profil
Odp: Brutalność, Biblia, jedzenie mięsa
« Odpowiedź #5 dnia: Listopada 07, 2013, 04:19:39 pm »
Pozwolę sobie dorzucić jeszcze swoje 3 gr:

20 Kto by pobił kijem swego niewolnika lub niewolnicę, tak iżby zmarli pod jego ręką, winien być surowo ukarany. 21 A jeśliby pozostali przy życiu jeden czy dwa dni, to nie będzie podlegał karze, gdyż są jego własnością.
Ks. Wj 21, 20-21

Idąc logiką tych, którzy bronią jedzenia mięsa:
Czyli: wg Biblii można bić niewolników a sam fakt że ktoś ma niewolnika oznacza to, że można w ogóle posiadać niewolników.

A teraz pytanie co to ma do jedzenia mięsa? Ma dużo bo:

- za czasów Biblii dużo trudniej niż dziś było żyć bez mięsa, np przetrwanie suszy było łatwe dzięki hodowli bydła, tak samo też niewolnictwo, wtedy było teraz niema. Dziś da się NORMALNIE FUNKCJONOWAĆ nie jedząc mięsa więc jedzenie mięsa jest złe.
Gdybym została sam na sam z przyjaciółką na tratwie na środku morza, i gdyby ona pierwsza padła a głodu to spróbowałabym ją zjeść by walczyć o życie. Podobnie jak jedzenie mięsa gdy nie ma nic innego...
I przemówił BÓG: "Oto dałem wam wszelką roślinność wydającą nasienie, która jest na powierzchni całej ziemi, i wszelkie drzewo, na którym jest owoc drzewa wydający nasienie. Niech wam to służy za pokarm." Psalm 115

german

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
Odp: Brutalność, Biblia, jedzenie mięsa
« Odpowiedź #6 dnia: Listopada 13, 2013, 11:02:19 pm »
byc moze nawet cos w tym jest, ze w idealnym swiecie (raju) ludzie nie jedliby miesa. jednak teraz w idealnym swiecie nie zyjemy, istnieja choroby, zakazenia no i trzeba jesc mieso...

mariuszz

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 12
    • Zobacz profil
Odp: Brutalność, Biblia, jedzenie mięsa
« Odpowiedź #7 dnia: Listopada 17, 2013, 10:42:44 am »
Jak tak was czytam to przypomina mi się sekta Hare Kryszna. Oni też uważają że jedzenie mięsa to zło a ideałem jest wegetarianizm.

matiko336

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 269
    • Zobacz profil
  • Miejscowość: Lidzbark Warmiński
Odp: Brutalność, Biblia, jedzenie mięsa
« Odpowiedź #8 dnia: Kwietnia 09, 2014, 03:15:25 pm »
Ja uważam , że prawdziwy chsześcijanin wierzacy w Boga powinien nie jeść mięsa. Powodem tego jest , że jest to żywa istona która ma jakieś uczucia , ból itp. Tak samo jak człowiek. Z tego wynika , że można również jeść ludzi , a nikt tego  nie zrobi.