Autor Wątek: Czy naciskanie na dziadka by wspomógł finasowo to grzech?  (Przeczytany 1717 razy)

ewa.l

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 13
    • Zobacz profil
Czy naciskanie na dziadka by wspomógł finasowo to grzech?
« dnia: Kwietnia 09, 2014, 07:29:08 am »
Tak się składa że w mojej rodzinie krucho z pieniądzmi. Rodzice spłacają nowy samochód, brat robi kursy zawodowe które kosztują krocie no i wszyscy jesteśmy w długach. Znowu ja próbuje sobie wyremontować górę w domu od rodziców, ale to przerosło moje oczekiwania finansowe. Miałam trochę odłożone ale wszystko się skończyło a remont dopiero w połowie.

Moja mama jest jedyną córką swoich rodziców, która została w kraju. Dwie pozostałe wyemigrowały, jedna do Kanady druga niedawno do Niemiec. Dziadkowie, a właściwie dziadek ma wysoką policyjną emeryturę. Wiem, że miesięcznie zostaje im razem około 2000 zł. Wymyśliłyśmy z moją mama: dlaczego tak naprawdę dziadkowie nam nie pomogą? Mojej kuzynce dziadek, który ma emeryturę górniczą opłacał studia a kuzynowi kupił nowy samochód po studiach. U nas jednak dziadkowie wszystko dają na lokatę...

mietb

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 158
    • Zobacz profil
  • Miejscowość: Zamość
Odp: Czy naciskanie na dziadka by wspomógł finasowo to grzech?
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 26, 2014, 10:22:46 am »
Kiedyś ci dziadkowie i tak przekażą pieniądze swoim dzieciom. Dziadek pracował całe życie zasłużył na rentę. Ja nie naciskałem ani rodziców ani teściów. Mierz siły na zamiary, czy trzeba było kupować nowy samochód, czy akurat teraz trzeba robić remont. Rodzeństwo postawiło na swoim godząc się na emigrację też mieli ciężką decyzje

hubmlyn

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 67
    • Zobacz profil
Odp: Czy naciskanie na dziadka by wspomógł finasowo to grzech?
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 26, 2014, 02:06:49 pm »
Może to nie grzech ale czy warto wyciągać od dziadka pieniądze? Skoro sam nie czuje że chciałby Ci je przekazać to i tak będzie Ci trudno namówić go na wspomaganie. Może lepiej z nim porozmawiać o nieoprocentowanej pożyczce?

Miroslawa

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 45
    • Zobacz profil
  • Miejscowość: Bolesławiec
Odp: Czy naciskanie na dziadka by wspomógł finasowo to grzech?
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 29, 2014, 01:19:27 pm »
Jak nie grzech - wydaje mi się, że trzeba dorosnąć do tego żeby samemu zarabiać na życie i to jest po bożemu. No i takie życie się ma jakie zarobki. Gdyby dziadkowie sami się zaoferowali to też jakoś byłoby inaczej - ale takie myślenie o tych ich emeryturach to nie fair - oni wam zaglądają do kieszeni - ile zarabiacie i na co wydajecie ?

Miroslawa

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 45
    • Zobacz profil
  • Miejscowość: Bolesławiec
Odp: Czy naciskanie na dziadka by wspomógł finasowo to grzech?
« Odpowiedź #4 dnia: Kwietnia 29, 2014, 01:45:13 pm »
Naciskanie na kogokolwiek, żeby wspomógł finansowo to grzech i to grzech karalny na który można znaleźć paragraf w kodeksie karnym - sorry że mówię wprost.  T

raikks

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 14
    • Zobacz profil
  • Miejscowość: Wrocław
Odp: Czy naciskanie na dziadka by wspomógł finasowo to grzech?
« Odpowiedź #5 dnia: Kwietnia 30, 2014, 01:39:15 pm »
Według mnie to grzech ponieważ jest to wyzyskiwanie pieniędzy w stopniu łagodnym, ale to tylko moje zdanie.

mietb

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 158
    • Zobacz profil
  • Miejscowość: Zamość
Odp: Czy naciskanie na dziadka by wspomógł finasowo to grzech?
« Odpowiedź #6 dnia: Maja 02, 2014, 02:02:10 am »
Mozna tak poprowadzić rozmowę, że dziadek sam zaproponuje pomoc. trzeba to jednak zrobić z pomysłem, musi wiedzieć na co czy rzeczywiście jest to nieodzowne i czy poprawi byt. Jeśli byłby to interes sam dziadek by się zainteresował ale samo wydawanie raczej wróżę niepowodzenie