Autor Wątek: Wysokie kościoły  (Przeczytany 2239 razy)

mieczyslaw

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Wysokie kościoły
« dnia: Stycznia 13, 2014, 02:17:15 pm »
Chodząc do kościoła ostatnio dość często (święta były ;) zacząłem się zastanawiać dlaczego te kościoły są takie duże wysokie itp. Przecież jest wiele budowli, które za zadanie mają pomieścić dużo osób, a nie wszystkie są takie wysokie jak kościoły. Nawet obecnie buduje się wysokie kościoły z wieżyczkami, mimo że moda w architekturze się zmienia.

izabella

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
Odp: Wysokie kościoły
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 13, 2014, 07:35:47 pm »
Chodząc do kościoła ostatnio dość często (święta były ;) zacząłem się zastanawiać dlaczego te kościoły są takie duże wysokie itp. Przecież jest wiele budowli, które za zadanie mają pomieścić dużo osób, a nie wszystkie są takie wysokie jak kościoły. Nawet obecnie buduje się wysokie kościoły z wieżyczkami, mimo że moda w architekturze się zmienia.

Kościół ma być widoczny z daleka, poza tym na jego szczycie są umieszczone dzwony, jeśli byłby nisko to przechodząc obok kościoła mogłabyś ogłuchnąć bo byłoby tak głośno z kolei 200 metrów od kościoła nie słyszałabyś ich. Dzięki temu, że dzwony są wysoko dźwięk rozchodzi się bardzo dobrze. Dzwon musi mieć solidny fundament, nie jestem inżynierem budownictwa ale wiem, że nie da się zamontować 10 tonowych dzwonów na słabej konstrukcji :)

Dodatkowo w kościele są organy. Organy są nad ludźmi. Aby było dobrze słychać kościół musi być dość wysoki.

Ładny kościół to kościół w którym są liczne obrazy. Gdyby były one na wysokości ludzkiej głowy nie byłby widoczne gdyby inni ludzie byli w środku, dlatego obrazy muszą być zamontowane wysoko. No i najważniejsze: ołtarz winien być na podwyższeniu a jeszcze wyżej krzyż. Kościół powinien być taki, żeby każdy kto do niego wejdzie widział krzyż, nawet jeśli nie widzi zbyt dobrze.

No i im wyżej tym bliżej nieba :)

parafianin.grzesiek

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 17
    • Zobacz profil
Odp: Wysokie kościoły
« Odpowiedź #2 dnia: Stycznia 13, 2014, 07:38:27 pm »
Wierze kościoła są wysokie, reszta nie np. nawa główna kościoła mariackiego ma 28 metrów. Czy to tak dużo? Może to 2-3 razy więcej niż otaczające kościół kamienice. Czy wyobrażasz sobie kościół, który jest na wysokości pozostałych budowli bo ja nie.

aganieszka

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Odp: Wysokie kościoły
« Odpowiedź #3 dnia: Stycznia 14, 2014, 05:45:09 pm »
Kiedyś na wycieczce we Włoszech pewien przewodnik powiedział nam że kiedyś jak budowano wysokie kościoły wiele osób gineło przy ich budowie. Co nie bardzo mnie pozytywnie nastraja do takich wysokich budowli. Faktycznie łatwo spaść i się zabic z tak wysokiej wysokości a nawet wystarczy ze spadnie komus cegła i już może ktoś zginąć na dole :(

moim.zdaniem

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
Odp: Wysokie kościoły
« Odpowiedź #4 dnia: Stycznia 20, 2014, 04:09:48 pm »
Kiedyś na wycieczce we Włoszech pewien przewodnik powiedział nam że kiedyś jak budowano wysokie kościoły wiele osób gineło przy ich budowie. Co nie bardzo mnie pozytywnie nastraja do takich wysokich budowli. Faktycznie łatwo spaść i się zabic z tak wysokiej wysokości a nawet wystarczy ze spadnie komus cegła i już może ktoś zginąć na dole :(

niestety tak było

martynka20

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 42
    • Zobacz profil
Odp: Wysokie kościoły
« Odpowiedź #5 dnia: Stycznia 21, 2014, 05:15:14 pm »
prawda jest taka ze praca na budowie jest bardzo niebezpieczna, moj brat pracowal na budowie spadl z duzej wysokosci i do dzisiaj ma problemy z kregoslupem

matiko336

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 269
    • Zobacz profil
  • Miejscowość: Lidzbark Warmiński
Odp: Wysokie kościoły
« Odpowiedź #6 dnia: Kwietnia 10, 2014, 03:05:39 pm »
Kościoły są budowane wysoko , aby ludzie mogli je z daleka zobaczyć. Ale w głównej wierze , chcą aby jak najwięcej ludzi przyciągnęły ( chodzi wygląd i okazałość )

mietb

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 158
    • Zobacz profil
  • Miejscowość: Zamość
Odp: Wysokie kościoły
« Odpowiedź #7 dnia: Kwietnia 19, 2014, 10:40:59 pm »
Czytałem książkę Vandenberga, który stwierdził tam, że im wyższy i okazalszy kościół tym mniejsza jest wiara