Autor Wątek: Dlaczego ksiądz ma czarną sutannę  (Przeczytany 1221 razy)

bogna33

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
Dlaczego ksiądz ma czarną sutannę
« dnia: Stycznia 04, 2014, 06:36:23 pm »
Tak sobię dziś rozmawiałam z ciocia... i dlaczego właściwie księża noszą CZARNE sutanny? We mnie ten kolor wzbudza smutek, zadumanie...

marzenka

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 10
    • Zobacz profil
Odp: Dlaczego ksiądz ma czarną sutannę
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 05, 2014, 04:08:04 pm »
Tak sobię dziś rozmawiałam z ciocia... i dlaczego właściwie księża noszą CZARNE sutanny? We mnie ten kolor wzbudza smutek, zadumanie...

Dobre pytanie, zawsze współczułam księżom i siostrom zakonnym w lecie gdy jest taki gorąco a oni chodzili w czarnych sutannach. Niekiedy widać bardzo mocne zmęczenie tym rodzajem ubioru dlatego księża gdy nie pełnią swoich funkcji mogą chodzić w koloratkach.

verka

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 11
    • Zobacz profil
Odp: Dlaczego ksiądz ma czarną sutannę
« Odpowiedź #2 dnia: Stycznia 05, 2014, 11:16:13 pm »
Podstawowa sprawa, że księża nie chodzą na co dzień w sutannie, chyba że Ojciec Mateusz z serialu na TVP. Ksiądz chodzi w sutannie gdy idzie odprawiać nabożeństwo lub bo kolędzie. Sutanna to dla niego nieładnie mówiąc "roboczy strój". Dlaczego czarny? Odróżnia się od tłumu, facet w sukience? Druga sprawa to ten strój jest elegancki ale nie kojarzy się z żadnym przepychem, trzecia sprawa to jest właśnie taki poważny i zakrywa ciało więc może skoncentrować się na słowach a nie wyglądzie duchownego.

matiko336

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 269
    • Zobacz profil
  • Miejscowość: Lidzbark Warmiński
Odp: Dlaczego ksiądz ma czarną sutannę
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 07, 2014, 03:50:47 pm »
Taki został ustalony przez papieża. Ale ksiądz nie musi go zakładać , jeżeli nie ma takiej ochoty.

mietb

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 158
    • Zobacz profil
  • Miejscowość: Zamość
Odp: Dlaczego ksiądz ma czarną sutannę
« Odpowiedź #4 dnia: Kwietnia 19, 2014, 10:00:59 pm »
Na zachodzie nie widać spacerujących w mieście księży w sutannach.  Długi strój chyba pochodzi od wczesnego średniowiecza, kiedy nie było dobrych krawców. Paulini chodza w białych habitach. Są jeszcze brązowe