Autor Wątek: Klękanie na ostatnią chwilę...  (Przeczytany 1140 razy)

malwina34

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Klękanie na ostatnią chwilę...
« dnia: Listopada 10, 2013, 01:36:23 pm »
Chciałabym się zapytać Was o osoby, które przed klękaniem w kościele robią to "na ostatnią chwilę". Osobiście uważam to za aroganckie na zasadzie: inni klekacie sobie wcześniej ja nie muszę bo ja wiem dokładnie kiedy :/ Strasznie mnie to irytuje gdy cały kościół klęczy a pewne osoby czekają tylko na "dzwonek"...

Smerf

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 13
    • Zobacz profil
Odp: Klękanie na ostatnią chwilę...
« Odpowiedź #1 dnia: Listopada 10, 2013, 09:51:57 pm »
Klękamy wtedy w kościele kiedy trzeba. Generalnie kiedy uklęknąć sygnalizują specjalne dzwonki liturgiczne. Ministranci dają znać kiedy przyjąć jaką postawę. Ma to ułatwić wiernym i dać sygnał co w danym momencie powinni zrobić. Oczywiście można klęknąć wcześniej, ale nie później niż po dzwonku. Dzwonki liturgiczne są dodatkowe. Czasami na mszy nie ma ministrantów i wierni sami decydują kiedy klęknąć. Nie wiem co Cię tak irytuje, mnie bardziej irytuje jak ludzie kucają zamiast klęknąć. To jest brak dostosowania odpowiedniej postawy do sytuacji.
"A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata"

malwina34

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Odp: Klękanie na ostatnią chwilę...
« Odpowiedź #2 dnia: Listopada 10, 2013, 09:56:08 pm »
A wiesz co by się stało gdyby wszyscy klękneli dokładnie na dzwonek? Jakie byłoby zamieszanie? Ilu starszych ludzi mogłoby się potknąć i przewrócić przy okazji? Na baczność to się staje razem w wojsku w nie w kościele. Dlatego irytuja mnie osoby, które robia to na ostatnią chwile bo gdyby wszyscy tak robili to byłoby nie złe zamieszanie. Na szczescie dobrze wychowani klęczą już wcześniej.

matiko336

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 269
    • Zobacz profil
  • Miejscowość: Lidzbark Warmiński
Odp: Klękanie na ostatnią chwilę...
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 07, 2014, 03:42:45 pm »
Każdy ma prawdo do klęknięcia w takim momencie jaki uważa za słuszne. Powinieneś uszanować ich postępowanie.

paula85

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 21
    • Zobacz profil
  • Miejscowość: Jastrzębie Zdrój
Odp: Klękanie na ostatnią chwilę...
« Odpowiedź #4 dnia: Kwietnia 09, 2014, 04:13:12 pm »
A mnie tez to troszkę irytuje...